fbpx

Historia sportu żużlowego w Wirtualnej Rzeczywistości

Historia sportu żużlowego w multimedialnej wystawie 

Sport, a w szczególności żużel, zawsze był istotnym elementem historii Świętochłowic. Dzieje Śląska Świętochłowice i jego motocyklistów, którzy w latach  70-tych walczyli nawet o indywidualne tytuły mistrzostw świata, to temat na niejeden film. Kiedy otrzymaliśmy więc propozycję nakręcenia dokumentu o tej dziedzinie sportu, wiedzieliśmy, że nie skończy się na tradycyjnych mediach. Wraz z powołaniem do życia wystawy poświęconej 70-leciu nadania praw miejskich Świętochłowicom, pojawiła się okazja na stworzenie wystawy multimedialnej, która głębiej mogłaby wciągnąć użytkownika w tę wspaniałą historię i pozwolić zanurzyć mu się w sportowy klimat tamtych czasów.

W tym celu postanowiliśmy wykorzystać technologię rzeczywistości wirtualnej i stworzyć aplikację, posługującą się goglami VR. Po ich nałożeniu zwiedzający przenosił się do komputerowo wygenerowanego studia sportowego, w którym zgromadzone były pamiątki po zawodnikach Śląska Świętochłowice, makiety stadionów, model motocyklu z tamtych czasów oraz telebim, na którym wyświetlany był film dokumentalny o czarnym sporcie. Użytkownik mógł dowolnie rozglądać się w cyfrowej przestrzeni i skupiać swoją uwagę na poszczególnych elementach wystroju. Poszczególne sekcje tematyczne filmu dokumentalnego poświęcone kolejno: historii speedwaya w Świętochłowicach, jego przyszłości oraz motocyklom – przybliżał host pełniący rolę sportowego komentatora (część nowego materiału video nagranego specjalnie na potrzeby wystawy).

OPEN group odpowiadał nie tylko za aspekt filmowy aplikacji ale również za jej elementy graficzne, oprogramowanie, produkcję i wdrożenie wszystkich elementów multimedialnych. Aplikacja “VR historia żużla w Świętochłowicach” stanowiła element większej wystawy w Muzeum Powstań Śląskich, na której potrzeby wykonaliśmy również aplikację dotykową z osią czasu pokazującą wybrane wydarzenia w okresie ostatnich 70 lat w Świętochłowicach.

KLIENTMuzeum Powstań Śląskich
DATA2017
ROLACałościowe wykonanie wystawy multimedialnej tj. projektowanie, wykonanie aplikacji multimedialnych, wykonanie materiałów filmowych